مفاهیم ساده‌ای که باید درباره ژنتیک بدانیم

همه ما ژن‌های یکسانی داریم

هر شخص حدوداً  20000_25000 ژن دارد. تفاوت‌های بین مردم به دلیل تفاوت‌های بسیار کم موجود در این ژن‌ها ایجاد می‌شود.

DNA

بدن ما شامل ۵۰ تریلیون سلول کوچک است و تقریباً هر کدام از آن‌ها شامل یک سری برنامه‌هایی است که ماهیت ما را به وجود می‌آورد.

این برنامه‌ها به صورت کد روی DNA ما وجود دارد. DAN حالت یک نردبان بلند با شکل پیچ خورده است که هر پله شامل یک جفت واحد به هم پیوسته است که توسط چهار حرف روی DAN مشخص می‌شود. این چهار حرف A,T,C,G هستند که همیشه A کنار T و C کنار G می‌آیند.

کروموزوم

DNA به شکل کروموزوم منظم می‌شود. به عبارتی دیگر مولکول طویل DNA در سلول‌های ما به صورتی منظم قرار گرفته که کروموزوم نام دارد. انسان‌ها شامل ۲۳ جفت کروموزوم هستند.

ژن

ژن‌ها، بخش‌های مختلف DNA هستند. اگر DNA را کتاب آشپزی نظر بگیرید در این صورت ژن‌ها دستور غذاهای داخل این کتاب هستند که چهار حرف A,T,C,G به صورت رمز‌هایی نوشته شده که سلول‌ها با خواندن آن‌ها به نوع عملکرد خودشان پی می‌برند.

پروتئین

سلول‌ها از دستور پخت نوشته شده توسط ژن‌ها استفاده می‌کنند و غذایی که درست می‌کنند همان پروتئین‌های بدن ما هستند.

در نهایت پروتئین‌ها وظایف بسیار مهمی در سلول‌ها دارند.

SNP

برای ساختن سلول‌های جدید، یک سلول به دو قسمت تقسیم می‌شود، اما ابتدا DNA خود را کپی می‌کند تا سلول‌های جدید مجموعه کاملی از دستورالعمل‌های ژنتیکی را در اختیار داشته باشند. سلول‌ها در طی مراحل کپی کردن مرتکب اشتباه می‌شوند. این علائم منجر به تغییر در توالی DNA در مکان‌های خاص، به نام پلی مورفیسم تک نوکلئوتیدی یا SNPها (تلفظ snips) می‌شوند.

SNPها می‌توانند با ایجاد اختلاف در دستور‌العمل‌های پروتئین‌هایی که در ژن‌ها نوشته شده‌اند، تغییرات بیولوژیکی بین افراد ایجاد کنند. این اختلافات به نوبه خود می‌تواند بر انواع صفات مانند ظاهر، حساسیت به بیماری یا واکنش به داروها، در سلامت یا ظاهر جسمی تأثیر بگذارد.

SNP

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *