People exercising at fitness gym

ورزش بی‌هوازی چیست و چه فوایدی دارد؟

17 اردیبهشت 1400

ورزش بی‌هوازی، فعالیتی است که در آن شما احساس می‌کنید اکسیژن کافی در اطراف شما وجود ندارد، به همین خاطر با عنوان بی‌هوازی (بدون اکسیژن) شناخته می‌شود. ورزش بی‌هوازی، از لحاظ شدت بالاتر با ورزش هوازی متفاوت است. این نوع تمرین برعکس نام ناآشنای خود، تمرین معمول و موثری است.

Anaerobic exercise
تفاوت ورزش‌های هوازی و بی‌هوازی

بارزترین تفاوت، با نام هوازی (بااکسیژن) وبی هوازی (بدون اکسیژن) مشهود است.
ورزش هوازی با تامین مداوم اکسیژن، سطح جریان فعالیت را حفظ کرده وبدون نیاز به انرژی اضافی از منبع دیگر انرژی تولید می‌کند، اما ورزش بی‌هوازی به انرژی بیشتری از توان سیستم هوازی نیازمند است.

نگاهی علمی به ورزش بی‌هوازی

اکسیژن مورد نیاز بدن است تا بتواند از چربی برای سوخت استفاده کند. ورزش هوازی می‌تواند از اکسیژن، چربی و گلوکز برای تولید انرژی استفاده کند، اما ورزش بی‌هوازی فقط می‌تواند از گلوکز برای سوخت استفاده کند. گلوکز برای انجام حرکات سریع وکوتاه در عضلات موجود است و زمانی که به حداکثر میزان اکسیژن نیاز باشد، می‌توان از آن استفاده کرد. اسید لاکتیک محصول فرعی تولید انرژی از طریق ورزش بی‌هوازی است. سطح بالای اسید لاکتیک درخون سبب خستگی عضلات می‌شود، بنابراین طول مدت انجام تمرینات بی‌هوازی کوتاه است. با انجام منظم ورزش‌های بی‌هوازی، بدن شما قادر به تحمل و از بین بردن اسید لاکتیک به طور موثرتری خواهد بود و درنتیجه شما دیرتر خسته خواهید شد.

نمونه‌هایی از تمرینات بی‌هوازی

 • تمرینات تناوبی با شدت بالا
 • وزنه برداری سنگین
 • کالستیک مانند اسکات پرش، جهش روی جعبه یا سایر پلایومتریک‌ها
 • دوومیدانی
 • دوچرخه سواری

چرا ورزش بی‌هوازی؟

این تمرینات اکثراً توسط ورزشکاران برای افزایش عملکرد انجام می‌شود. وقتی شما با شدت بالا تمرین می‌کنید، آستانه بی‌هوازی شما افزایش می‌یابد، که به معنی توانایی ورزش طولانی‌تر با شدت بالا و سوزاندن کالری بیشتر است، فوائدی که با تمرین طولانی و شدت کم به دست نمی‌آید.

Anaerobic exercise

فواید ورزش بی‌هوازی

1. افزایش قدرت و تراکم استخوان
فعالیت بی‌هوازی، مانند تمرینات مقاومتی می‌تواند قدرت و تراکم استخوان‌های شما را افزایش دهد. علاوه بر آن در کاهش خطر پوکی استخوان هم موثراست.
2.حفظ وزن
ورزش‌های بی‌هوازی علاوه بر کمک به بدن در کنترل م acidثرتر اسید لاکتیک، می‌توانند به شما در حفظ وزن سالم کمک کنند.
یک مطالعه منبع معتبر با بررسی تأثیرات تمرینات با شدت بالا نشان داد که اگرچه تأثیر ورزش هوازی منظم بر چربی بدن کم است، اما تمرین با شدت بالا، ممکن است منجر به کاهش چربی متوسط بدن شود.

3.تقویت متابولیسم
ورزش بی‌هوازی به دلیل ساخت و حفظ عضله بدون چربی در بدن، ممکن است به افزایش متابولیسم کمک کند. هرچه عضلهبدون چربی بیشتری داشته باشید، در جلسه تمرینی بعدی‌تان کالری بیشتری می‌سوزانید.
4.مبارزه با افسردگی
مطالعات نشان می‌دهد که ورزش‌های بی‌هوازی، مانند تمرینات قدرتی، می‌توانند روحیه شما راتقویت کرده وبا افسردگی مبارزه کنند.
5.کاهش خطر ابتلا به بیماری
تمرینات بی‌هوازی مانند اسکوات وشنا، با به دست اوردن قدرت وتراکم استخوانی، خطر ابتلا به دیابت وبیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند.
6.محافظت از مفاصل
تمرینات بی‌هوازی، با ایجاد قدرت عضلانی و توده عضلانی، موجب حفاظت از مفاصل در برابر آسیب‌ها می‌شوند.

Anaerobic exercise
از دیگر مزایای ورزش هوازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به کاهش وزن
 • کنترل فشارخون
 • افزایش استقامت بدنی و کاهش خستگی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • مقوی قلب
 • افزایش طول عمر

ورزش هوازی در مقابل بی‌هوازی؛ کدام یک برای کاهش وزن بهترین است؟

تمرین هوازی و بی‌هوازی هرکدام فوایدی دارند، اما اگر نگرانی اصلی شما از بین بردن چربی اضافی است، ورزش بی‌هوازی راهی است که باید دنبال کنید. اگر مدت طولانی است که ورزش می‌کنید یا می‌خواهید به سرعت لاغر شوید، تمرینات بی‌هوازی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. اسپرینت یا تمرین با شدت زیاد (HIIT) ممکن است به شما در رسیدن به اهداف لاغری‌تان کمک کند.

انجام تمرینات هوازی برای همه مناسب نیست!
طبق توضیحات فوق و معرفی که از ورزش بی‌هوازی تا به الان داشته ایم، می‌توان دریافت که این ورزش شامل تمرینات چالش برانگیزی است که برای همه افراد، به خصوص افراد مبتدی مناسب نیست!
بنابراین پیش از انجام ورزش بی‌هوازی، با مربی مجرب تناسب اندام مشورت کنید تا ضمن سنجش شرایط عمومی، تکنیک‌های صحیح ورزشی را به جهت پیشگیری از آسیب به شما معرفی کند.

سخن پایانی

معمولا به دلیل سخت بودن ورزش‌های هوازی، افراد از انجام آن اجتناب می‌کنند، با این وجود با انجام تمرینات بی‌هوازی ساده، مانند تمرینات با شدت بالا، دو سرعت و تمرین با وزنه سنگین، می‌توانید از مزایای این تمرین قدرتمند بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *