تاریخچه خانوادگی

گزارش تاریخچه، داستان منحصربه‌ فرد زندگی‌ شما

این بار LifeAndMe روایتگر داستان ناگفته‌ی زندگی شما خواهد بود. داستانی بر آمده از دل هرژن از هزاران ژن شما. تست ژنتیکی تاریخچه خانوادگی، به شما یاری می‌رساند تا مسیرمهاجرتی چند هزارساله اجدادتان را با انجام تست ساده‌ی بزاق، به راحتی بپیمایید، گونه‌ی خاصی ازانسان‌ها به نام نئاندر تال‌ها را بشناسید واز میزان شباهت‌تان با آن‌ها مطلع شوید، همچنین اطلاعاتی در رابطه با ترکیب ملیتی‌تان کسب کنید و درنهایت متوجه شوید چه فرد مشهوری در طول تاریخ مسیر ژنتیکی مشابه با شما را طی کرده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر مربوط به این سفر هیجان‌انگیز با ما همراه باشید.

ژنتیک شما چه چیزی را مشخص می‌کند؟

بزاق شما، حاوی مقادیر زیادی ازDNA است که در سلول‌هایتان بسته‌بندی شده اند. نمونه‌های DNA، زندگی را سرتاسر زمین به وجود آورده اند. اکثر DNA شما درهسته ومیتوکندری سلول‌های شما ذخیره شده اند.
تیم تحقیقاتی LifeAndMe با انجام آزمایش وبررسی صدها هزار نقطه مختلف از DNA، اطلاعات خوانده شده را به تاریخچه خانوادگی‌تان نسبت می‌دهد.

DNA میتوکندری

هاپلوگروه مادری به کمک DNA‌های کوچک حلقوی که در میتوکندری قرار دارند تعیین می‌شود. (میتوکندری ها، اندامک‌های کوچک ولی مهم وحیاتی هستند که وظیفه تولید انرژی سلول با استفاده از غذایی که می‌خوریم را بر عهده دارند).

DNA هسته‌های سلولی

با کمک DNA موجود در۲۲ جفت کروموزوم‌های غیرجنسی که در هسته سلول‌های شما هستند، ترکیب ملیتی و میراث به جا مانده ازنئاندر تال‌ها را در شما بررسی می‌کنیم.

 

Family History Report
تست ژنتیکی تاریخچه خانوادگی لایف اندمی، به گزارش چه مولفه‌هایی می‌پردازد؟

 • ترکیب ملیتی شما
 •  مسیر مهاجرتی که اجداد شما طی کردند.
 • میزان شباهت شما به نئاندرتال‌ها

ترکیب ملیتی شما

این مولفه شامل اطلاعاتی نظیراین است که، اجداد شما در چه سرزمین‌هایی زندگی می‌کرده اند، چه زمانی به چه سرزمین‌هایی مهاجرت کرده‌اند وچگونه با قومیت‌های مختلف درسرتاسر جهان ارتباط گرفته اند.
ما DNA شما را با نمونه DNA جمعیت‌های مختلف درجهان مقایسه می‌کنیم. هنگامی که ژنتیک شما با یکی از این جمعیت‌ها مطابقت داشته باشد، ما میراث آن جمعیت را به شما متناظر می‌کنیم. گاهی اوقات DNA شما به DNA مرجع از چندین جمعیت شباهت دارد وبه تناسب این مسئله، باگروه کلی تطبیق داده می‌شود. ما درست نیمی از DNAخود را از پدر ونیمی دیگر را از مادرمان به ارث می‌بریم. بااین حال، میزان متغیری ازDNA اجداد دورترمان را همراه با خود داریم. تعیین دقیق ریشه‌های جغرافیایی اجداد، به خصوص اگر تنها تشکیل دهنده بخش کوچکی از DNA ما باشند، به طور بسیار دقیق ممکن نیست.

 • به عنوان مثال اگر یکی از مادربزرگان شما ۱۰۰٪ اروپایی باشد و مادربزرگ دیگرتان وهردو پدربزرگ‌تان ایرانی باشند، پروفایل ترکیب ملیتی شما می‌تواند ۰الی ۳۴٪ اروپایی باشد.
  نمودار زیر به تفکیک نشانگر آن است که DNA شما حاصل چه قسمت‌هایی در سرتاسر جهان است.

 

تست تاریخچه خانوادگی
مسیر مهاجرت مادری

 • میراث مادری
  DNA میتوکندری یک ابزار قدرتمند برای ردیابی تاریخ مسیرهای مادری است، چرا که DNA میتوکندری ها تنها از مادران به فرزندان منتقل می‌شود. که پیرو همین موضوع مادر شما هم آن را از مادربزرگتان به ارث برده است و این زنجیره در طول نسل‌ها هیچ گاه شکسته نمی‌شود.
 • ردیابی مسیر مهاجرت مادری
  هاپلوگروه مادری شما، به مجموعه‌ای منحصر به فرد از واریانت‌های ژنتیکی در DNA میتوکندریابی شما اشاره دارد که در ازای هزاران سال از طریق مسیر مادری‌تان به شما منتقل شده است. هاپلو گروه مادری شما می‌تواند مسیری را که زنان مسیر مادری شما در طول این سالیان دنبال کرده‌اند را نشان دهد.
  هاپلو گروه‌هایی که روابط نزدیکی دارند، غالبا از ریشه‌های جغرافیایی مشترکی سربر می‌آورند. با ریشه‌یابی الگوهای مسیر مهاجرتی هر هاپلوگروه، می‌توان به تفسیر مفصلی از هریک از آن‌ها رسید.
 • نقشه پوشش جغرافیایی هاپلو گروه مادری
  ازطریق نقشه زیر به شما نشان داده می‌شود که حضورهم هاپلوگروهی‌های شما امروزه در کجای دنیا رایج‌تر است.

 

 • تست تاریخچه خانوادگی
 • درخت فیلوژنتیک
  همچنین از طریق رسم درخت فیلو ژنتیک، مسیر مهاجرت مادری شما از گذشته تا به حال نشان داده می‌شود.

در گذشته خود سفر کنید و اطلاعات جالبی در مورد اجدادتان با تست ژنتیک اجداد به دست آورید.

میزان شباهت شما به نئاندر تال‌ها

_نئاندرتال‌ها چه کسانی بودند؟

نئاندرتال ها( homo neanderthalensis) گروهی از انسان‌های باستانی بودند که با انسان‌های مدرن در اروپا و آسیا حدود ۴۰۰۰۰ سال پیش قبل از انقراض‌شان زادو ولد کرده اند. نئاندرتال‌ها تفاوت‌های اندکی با ما داشتند و تصور می‌شود رفتار اجتماعی پیچیده‌ای از خود بروز می‌داده اند. نام آن‌ها نیز از محلی درآلمان به نام neander valley که برای اولین بار استخوان های‌شان از آن جا یافت شده گرفته شده است.

_نئاندرتال‌ها چه می‌خوردند؟

بر خلاف تصور رایج، آن‌ها فقط گوشت خوار نبودند بلکه از طریق منابع غذایی در دسترس‌شان تغذیه می‌کردند.

 • به عنوان مثال بقایابی به جامانده؛ مانند کاج، خزه و قارچ ازنئاندرتال‌ها دراسپانیا نشانگر رژیم غذایی گیاه خواری آن‌ها می‌باشد.
 • پلاک‌های دندانی کشف شده درغارهای بلژیک اشاره به رژیم گوشت وقارچ دارد.
 • همچنین نئاندرتال‌هایی که در سواحل جبل الطارق زندگی می‌کرده اند، انواع نرم تنان، فک و دلفین می‌خورده اند.

حفظ حریم شخصی

اطلاعات به دست آمده از نمونه بزاق شما در LifeAndMe به صورت کاملا محرمانه محفوظ می‌ماند و به هیچ عنوان دراختیار فرد ویا سازمانی قرار نمی‌گیرد.
تنها در صورتی که از نظر قانونی به این اطلاعات نیاز باشد یا خود شما اجازه دسترسی به آن‌ها را به ما بدهید، این اطلاعات بدون ذکر نام جهت:
_ استفاده برای بهبود خدمات
_استفاده به عنوان نمونه مشتریان
_ استفاده به منظورفعالیت‌های پژوهشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

توجه داشته باشید در صورتی که خود شما این اطلاعات را در اختیار فرد دیگری قرار دهید، هیچ گونه مسئولیتی متوجه لایف اندمی نخواهد بود.

سخن آخر

مجموعه LifeandMe با تشکیل تیمی متخصص و با تجربه در حوزه‌های مختلف، با به کارگیری جدیدترین تکنولوژی‌ها و با انتقال دانش از پیشرفته‌ترین مراکز تحقیقاتی دنیا در حوزه تحلیل داده‌های بزرگ، درصدد آن است تا به وسیله انجام تست تاریخچه خانوادگی به شما عزیزان کمک کند تا به دنیای شگفت‌انگیز ژن‌ها قدم بگذارید و از اطلاعات جالب مربوط به آن بهره ببرید. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب مجموعه LifeandMe، از طریق راه‌های ارتباطی مذکور در بخش «ارتباط با ما» سایت، ارتباط بگیرید.

2 thoughts on “گزارش تاریخچه، داستان منحصربه‌ فرد زندگی‌ شما

 1. مریم ناصری گفت:

  با سلام. با تشکر از پیج شما می خواستم نحوه انجام تست و هزینه ان رو بدونم.

  1. نازنین علی‌پور گفت:

   همراه گرامی LifeandMe سلام،
   جهت اطلاع از نحوه انجام تست وکسب اطلاعات جانبی، به صفحه اصلی سایت مراجعه فرمایید.
   همچنین جهت اطلاع از هزیته گزارش تاریخچه خانوادگی وسایر گزارش ها وارد قسمت “محصولات ما” شوید.
   باتشکر از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *