دسته بندی نشده

اگر کرونا بگیرم شدید است یا خفیف؛ از ژنتیک خود بپرسید

 

بیماری کووید-19 ماه‌هاست که محققان حوزه‌های مختلف دانش پزشکی را به چالش کشیده است. ابعاد گسترده این بیماری باعث شده که سایر علوم نیز به کمک دانش پزشکی بیایند تا شاید به سلطه این بیماری بر زمین خاتمه دهد. در تازه‌ترین بررسی که طی مقاله‌ای تحت عنوان Genomewide Association Study of Severe Covid-19 with Respiratory Failure در شماره جدید مجله The new England journal of medicine منتشر شده است، محققان علم ژنتیک از تاثیر توالی ژنتیکی هر فرد بر شدت بیماری کووید -19 سخن گفته‌اند. بررسی ژن‌ها نشان می‌دهد که تعدادی از تغییرات ژنتیکی در نقاط خاص با ریسک مشکلات حاد تنفسی (که در بیماران مبتلا به کووید-19 بروز می‌کند) ارتباط مستقیم دارد.

این مطالعه که روی مردم اسپانیا و ایتالیا انجام شده است نشان می‌دهد که فراوانی تغییرات یکی از نقاط ژنتیکی در جمعیت مورد بررسی 39 درصد است. با استناد به مقاله ذکر شده شرکت LifeandMe اقدام به بررسی بانک داده‌های ژنتیکی خود که متشکل از کسانی است که تست ژنتیکی را داده‌اند، نمود. نتایج بررسی‌ها حاکی از آن است که فراوانی تغیرات این نقطه ژنتیکی در میان مخاطبان LifeandMe حدود 42 درصد است. مطالعات آماری که روی این نقطه ژنتیکی انجام شده نشان می‌دهد که 17 درصد کسانی که تست ژنتیکی LifeandMe را داده‌اند، با توجه به وجود این تغییرات در آن نقطه ی ژنتیکی، در صورتی که به بیماری کووید-19 مبتلا شوند، با احتمال بسیار بیشتری از عفونت تنفسی حاد ناشی از آن رنج خواهند برد.

 

ریسک شما چقدر است؟

با توجه به اهمیت موضوع و حساسیت جامعه نسبت به این بیماری شرکت دانش‌بنیان LifeandMe در راستای مسئولیت اجتماعی که برای خود قائل است، وجود یا عدم وجود این نقطه ژنتیکی را به افرادی که تست ژنتیکی LifeandMe را داده‌اند به درخواست خود آن‌ها و صورت رایگان به ایشان گزارش می‌کند.
توصیه اکید به همه افراد جامعه این است که برای مراقبت از خود و دیگران اقدامات پیشگیرانه از جمله استفاده از ماسک را جدی بگیرند و تا حد امکان از منزل خارج نشوند. توصیه ما به رعایت نکات پیشگیرانه برای افرادی که به لحاظ ژنتیکی ریسک بالاتری دارند دو چندان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *