حوزه پوست و زیبایی

گزارش پوست و زیبایی لایف اند می با هدف کمک به حفظ سلامت و زیبایی پوست شما، به بررسی ژن های موثر در این رابطه می پردازد.
در این گزارش وضعیت ژنتیکی شما در مولفه های رنگدانه پوستی، کک و مک، نقاط آفتاب گرفتگی، پاسخ به آفتاب، رطوبت پوست، سلولیت و بافت پوست، چین و چروک، سن زیستی، پسوزیاریس، اگزما و روزاسه بررسی می‌ شود.

توضیحات و فواید

گزارش پوست و زیبایی لایف اند می با هدف کمک به حفظ سلامت و زیبایی پوست شما، به بررسی ژن های موثر در این رابطه می پردازد. زیرا با بالا رفتن اهمیت سلامت و ظاهر پوست، روش هایی همچون میکرونیدلینگ، مزوتراپی، تزریق فیلر و… در بین بسیاری از افراد به خصوص خانم ها بسیار محبوب شده است، اما چیزی که اکثر افراد از آن غافلند اهمیت تاثیر ژنتیک بر روی سلامت و زیبایی پوست است.
این امر باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای سلامت و ظاهر پوست می شود. پوست های خشک به دلیل مراقبت نامناسب دچار چین و چروک زودرس می شود. پوست های چرب به دلیل به وجود آمدن انواع جوش مثل جوش سر سیاه، جوش سر سفید و جوش زیر پوستی، دچار زخم و اسکار و رولینگ اسکار می شود. تمام این مشکلات درمان های طولانی و سخت دارند و همین امر اهمیت پیشگیری را پررنگ می کند.
برای جلوگیری از این مشکلات، گزارش پوست و زیبایی لایف اند می با بررسی ژنتیک شما و قرار دادن آن در کنار سبک زندگی درست، راهی آسان در داشتن پوستی سالم را برای شما به ارمغان می آورد.
در گزارش پوست و زیبایی LifeandMe وضعیت ژنتیکی شما در مولفه های رنگدانه پوستی، کک و مک، نقاط آفتاب گرفتگی، پاسخ به آفتاب، رطوبت پوست، سلولیت و بافت پوست، چین و چروک، سن زیستی، پسوزیاریس، اگزما و روزاسه بررسی می‌ شود.
همچنین در این گزارش به شما توصیه هایی از قبیل مکمل های غذایی مفید برای شخص شما، دستگاه های مناسب با پوست شما و مواد غذایی متناسب با وضعیتتان آورده شده و در مواردی به سبک زندگی بهینه با توجه به شرایطتان اشاره می شود. علاوه بر این، در جلسات مشاوره رایگان این مجموعه، توصیه های ویژه خودتان را از کارشناسان این حوزه دریافت خواهید کرد.

مولفه های مورد بررسی

سن زیستی

Biological age

 پوست ما، اولین دیوار دفاعی در برابر عوامل بیرونی است. افزایش سن و شرایط ژنتیکی، باعث تغییراتی در سطح پوست و کاهش توانایی سلول ها در بازسازی خود می شود. سفید شدن موها، بروز چین و چروک و شل شدن پوست در فرهنگ عامه نشان دهنده پیری فرد است؛ اما در علم ژنتیک، این موارد معیار خوبی برای توصیف سن بیولوژیک افراد نیستند. زیرا برای مثال ممکن است فردی هفتاد ساله با ریسک ژنتیکی پایین، در مقایسه با فردی پنجاه ساله با ریسک بالا، علائم پیر شدن پوست را دیرتر و با سرعت کمتری بروز دهد. سن بیولوژیک براساس معیارهای درونی افراد مانند بیومارکرها اندازه گیری می‌شود؛ به‌همین‌منظور با بررسی برخی ژن‌ها می‌توان به سن بیولوژیک تخمینی پوست دست پیدا کرد. هرچه ریسک ژنتیکی کمتر باشد، احتمال بروز پیری زودرس پوست کاهش می‌یابد.

اگزما

eczema

اگزما به التهابات پوستی همراه با خارش و قرمزی گفته می‌ شود. این نوع بیماری انواع مختلفی دارد که شایع‌ترین آن، درماتیت آتوپیک است. آتوپی به مجموعه‌ای از بیماری‌ها گفته می‌شود که در آن‌ها سیستم ایمنی باعث التهاب پوست می گردد. پوست افراد مبتلا به اگزما ممکن است علائمی مانند خارش، قرمزی، تاول، تراوش مایع و پوسته و فلسی شدن را بروز دهد. اگزما در سر نیز می‌تواند با شوره و خارش همراه باشد. این بیماری معمولا در کودکان شایع است اما می‌تواند در همه سنین ایجاد شود. اگزما یک بیماری مزمن است و به‌صورت دوره‌ای عود کرده و فروکش می‌کند. شیوع اگزما در کودکان ۵ تا ۲۰ درصد است. این رقم در بزرگسالان تقریبا برابر با ۱۰ تا ۱۵ درصد تخمین زده شده است و شروع علائم معمولا در سن پایین و در جمعیت شهری بیشتر است اما در بین زن و مرد تفاوت چندانی ندارد.

پسوریازیس

psoriasis

 پسوریازیس یک بیماری پوستی شایع است که باعث افزایش سرعت ساخت سلول‌ها می‌شود. این امر سبب می‌شود در سطح پوست، پوسته‌ریزی‌های نقره‌ای با پس‌زمینه قرمز ایجاد شود که خارش‌ زا و گاهی دردناک هستند. هدف اصلی در رابطه‌ با درمان این بیماری مزمن، متوقف کردن رشد سریع سلول‌های پوستی است. با اینکه تاکنون درمان مشخصی برای پسوریازیس وجود ندارد؛ اما می توان علائم آن ‌را تا حد زیادی مدیریت کرد. اقداماتی مانند مرطوب کردن، ترک سیگار و مدیریت استرس می‌تواند به کاهش علائم آن کمک کند. به‌طور متوسط ۱۲۵ میلیون انسان در کره زمین مبتلا به این بیماری هستند؛ جمعیتی که حدود ۲ تا ۳ درصد جهان را تشکیل می‌دهد و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از آن‌ها دچار عارضه می‌شوند. سن شروع علائم به‌طور میانگین بین ۱۵ تا ۳۰ سال است؛ با این‌حال بروز عارضه آن در سنین بالاتر بیشتر است.

چین و چروک صورت

facial-wrinkles

چین و چروک انواع مختلفی دارد و فاکتورهای محیطی و درونی بسیاری در آن دخیل هستند و معمولاً شدت آن با میزان عمق چروک محاسبه می‌‌شود. عوامل درونی مانند وضعیت ژنتیکی، وضعیت هورمونی و وضعیت رنگدانه‌ای پوست و عوامل محیطی مانند سن، مواجهه با نور خورشید، مصرف سیگار و الکل با تخریب کلاژن‌های مفید پوست و تبدیل آن به کلاژن بد، ساختار پوست را برهم می‌ریزند و عامل ایجاد چین و چروک می‌گردند.

کک و مک و نقاط آفتاب گرفتگی

freckles and sunspot

نقاط آفتاب سوختگی و کک و مک نوعی واکنش موضعی ملانوسیت‌ها در اثر عوامل ژنتیکی، در مواجهه با نور آفتاب است. این نقاط به صورت ضایعات مدور و کوچک قهوه‌ای رنگ روی صورت، سر، بازو و گردن شکل می‌گیرند. لکه های تیره روی پوست وقتی اتفاق می افتد که بعضی از مناطق پوست، ملانین بیشتری از حد معمول تولید می کنند. ملانین به چشم ها، پوست و مو رنگ می بخشد. لکه های تیره روی پوست می تواند از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره باشد. مناطقی از بدن از قبیل صورت، دست ها یا بازوها که بیشترین میزان نور خورشید را دریافت می کنند، به احتمال زیاد لکه های آفتاب سوختگی بیشتری دارند.

رنگدانه های پوست

skin-pigmentation

سلول‌هایی به‌نام ملانوسیت در سطح پوست مسئول ساخت رنگدانه در پوست هستند. مواجهه با نور آفتاب یا عوامل محیطی دیگر مانند سن، استعمال سیگار، وضعیت تغذیه‌ای و تغییرات فیزیولوژیک بدن در طی زمان سبب تغییر در بیان ژن‌های مسئول در ساخت این رنگدانه می‌شود؛ بدین شکل که هرچه این مواجهه بیشتر باشد، بدن به‌صورت فیزیولوژیک در برابر آن واکنش داده و بیشتر رنگدانه می‌سازد تا نور فرابنفش کمتری به لایه‌های زیرین پوست فرستاده شود و در نتیجه از عوارض مخرب آن جلوگیری شود. این تغییر رنگ در شرایطی می تواند خطرناک باشد!

پاسخ به آفتاب

tanning responce

حمام آفتاب یا برنزه شدن، یکی از کهن‌ترین رسوم انسان‌ها بوده است و همچنین بخشی از صنعت مد محسوب می‌شود. برنزه شدن نوعی پاسخ سلول‌های رنگدانه‌ساز بدن نسبت به تماس طولانی با نور آفتاب است. برخی بیماری‌های هورمونی و داروها می‌توانند تغییراتی شبیه به برنزه شدن در پوست ایجاد نمایند که البته طبیعی نیست و نیاز به درمان تحت‌ نظر پزشک دارد. براساس گزارشات كشوري نظام ثبت سرطان، آمار سرطان پوست رو به افزایش بوده و اين سرطان همچنان شايع‌ترين سرطان كشور است. 92 درصد از موارد سرطان پوست مربوط به صورت، سر و گردن هستند.

سلولیت

Cellulite And Skin Texture

سلولیت تجمع بافت چربی زیر پوست، به‌خصوص در نواحی کشاله ران و اندام تحتانی است که باعث ایجاد ناهمگونی در شکل و ساختار پوست می‌شود که به‌صورت فرورفتگی‌هایی در سطح پوست نمایان می‌گردد. سلولیت به علت مسائل هورمونی و سوخت‌وساز بدن در بانوان شیوع بیشتری دارد. تا به حال درمان‌های بسیاری برای سلولیت معرفی شده است و دانستن وضعیت ژنتیکی و محیطی خود، می‌تواند عاملی برای انتخاب بهترین شیوه پیشگیری و درمان باشد. از هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر، ۲۰۰ نفر به این عارضه مبتلا می شوند.

رطوبت پوست

Skin Moisture

با توجه به اینکه نزدیک به ۷۰ درصد از بدن ما را آب تشکیل می دهد، وجود آب در بافت‌های بدن و به خصوص پوست بسیار با اهمیت است. آبرسانی مناسب به پوست می‌تواند در مقاومت پوست نسبت به ایجاد چین و چروک و نیز کاهش التهابات پوستی و غیره موثر باشد و باعث افزایش الاستیسیته پوستی شود. بررسی میزان از دست رفتن آب پوست در راستای جلوگیری از عوارض کم‌ آبی برای پزشکان ضروری است.

روزاسه

rosasea

روزاسه یک بیماری التهابی پوستی مزمن است که در بزرگسالان دیده می شود و در پوست صورت شایعتر از سایر نواحی است. مشخصه آن حالت گر گرفتگی، قرمزی، جوش های ریز صورت و رگ های خونی متسع است که ممکن است چشم ها و بینی را درگیر کند. با توجه به مطالعات، روزاسه با فاکتورهای ژنتیکی درگیر در فرآیندهای ایمنی و نوع پوستی ارتباط مستقیم دارد. ژنتیک باعث می شود که در بعضی افراد درگیری لایه سطحی پوست (اندوتلیوم) و تخریب قسمت میانی (درم پوست) واکنش های التهابی ایجاد کند.

نمونه گزارش

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

خدمات مشاوره

متخصصین ما در جلسات مشاوره رایگان، به توضیح مباحث ژنتیکی مانند تاثیر ژنتیک بر سبک زندگی و مقایسه وضعیت ژنتیکی با وضعیت محیطی حال حاضر بدن شما پرداخته و با توضیح تمامی مولفه های گزارشات، به سوالات شما در زمینه ژنتیک و موارد مربوطه پاسخ می دهند.

ژنتیک پلاس

ژنتیک پلاس خدمتی ویژه از شرکت لایف اند می است که به صورت ماهانه به بررسی یک مولفه ژنتیکی جدید در ابعاد مختلف جسمی و روانی می پردازد و شما را بیش از پیش، با ابعاد نهفته وجودتان آشنا می کند.

پیامک های شخصی سازی شده

مطابق با گزارش های تهیه شده، به صورت ماهانه پیام هایی جهت یادآوری نکات سلامتی و توصیه های غذایی، پوستی، ورزشی و روانشناسی مناسب شما توسط کارشناسان آماده شده و به شما ارائه می گردد.

تماس با کارشناسان ما