دسته بندی نشده

هر آنچه که باید در مورد رژیم مدیترانه‌ای بدانید

رژیم مدیترانه‌ای چیست؟

رژیم مدیترانه‌ای یک رژیم غذایی معتبر و مورد تایید در سراسر دنیاست که توجه زیادی به غذاهای مدیترانه‌ای و سبزیجات دارد. یک رژیم غذایی سالم برای حفظ سلامت بدن است که می‌تواند موجب کاهش وزن شده و از سکته، حمله‌ی قلبی، دیابت نوع 2  و مرگ زودرس جلوگیری کند.

تاریخچه رژیم مدیترانهای :

رژیم مدیترانه ای یک رژیم بر مبنای غذاهایی است که مردم در کشورها حاشیه مدیترانه مثل یونان و ایتالیا مصرف می‌کنند.

ریشه این مسئله از آنجا شروع شد که دانشمندان پی بردند مردم مدیترانه در مقایسه با آمریکا وضعیت سلامتی بهتر، خطر کم‌تر مواجه با بیماری‌های خطرناک و نیز درصد چاقی پایین‌تری دارند. به همین دلیل اولین حدس این بود که مردم مدیترانه تغذیه‌ای بهتر از آمریکایی‌ها دارند

برای پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای، دستورالعمل کلی وجود ندارد و هر کشور، همان‌طور که اشاره کردیم دارای دستور غذایی مخصوص به خود برای رژیم غذایی مدیترانه ای است؛ اما کلیت این رژیم در همه کشورها یکسان و مشترک است

اصول اصلی رژیم غذایی مدیترانه‌ای چه چیزی را بخورید و یا نخورید

 

فراوان بخوریدصیفی‌جات، میوه، آجیل و مغز دانه، حبوبات، سیب زمینی، غلات کامل، نان، سبزیجات، ادویه، ماهی، غذاهای دریایی و روغن زیتون فرابکر.

در حد اعتدال بخورید: ماکیان، تخم مرغ، پنیر و ماست.

به ندرت بخورید: گوشت قرمز.

ابدا نخورید: نوشیدنی‌های شیرین شده با قند، قند افزودنی، گوشت فرآوری شده مانند انواع سوسیس و کالباس،غلات تصفیه شده، روغن تصفیه شده و مواد غذایی فرآوری شده مانند  هر ماده غذایی دارای برچسب “کم چرب” یا ” رژیمی” و مواد تولید شده کارخانه‌ای مثل کنسروها.

نوشیدنی‌های مجاز در رژیم مدیترانه‌ ای

در این رژیم آب به عنوان اصلی‌ترین نوشیدنی به شمار می‌رود. نوشیدن قهوه و چای هم در رژیم مدیترانه‌ای کاملا قابل قبول است ولی باید از نوشیدنی‌های شیرین شده و آبمیوه‌ها پرهیز کنید چرا که حاوی قند زیادی هستند

فواید رژیم مدیترانه‌ای

  • تاثیر رژیم مدیترانه‌ای برای کاهش وزن:

این رژیم غذایی شما را به خوردن انواع غذاهای سرشار از مواد مغذی تشویق می‌کند. در عین حال شما را برای خوردن غذاهای فرآوری شده و قندهای مصنوعی که اغلب کالری زیادی دارند، محدود می‌کند. به همین دلیل پیروی از چنین برنامه غذایی می‌تواند روند کاهش وزن را سرعت دهد.

طبق بررسی های گسترده، افرادی که بتوانند عینا از این رژیم پیروی نمایند، پس از 30 روز شاهد نتایج بسیار مطلوب آن ازجمله کاهش چربی های اضافی بدن در نواحی شکم، پهلو و ران ها میشوند.

  • سلامت مغز و قلب :

کاهش خطر بیماری قلبی با کاهش سطح کلسترول بد و کاهش مرگ در اثر بیماری‌های قلبی و عروقی. وهمچنین این رژِم  برای شرایطی مانند بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر مشهور است.

  • کنترل چربی خون و کبد چرب:

در رژیم مدیترانه ای مقدار چربی های اشباع بسیار محدود گشته و مقدار چربی های غیر اشباع بیشتر میگردند، همچنین افزایش مصرف منابع امگا ۳ در رژیم غذایی مدیترانه ای منجر به کاهش چربی های بد خون و افزایش سطح چربی های خوب خون میشود

  • جلوگیری و یا کنترل دیابت
  • پیشگیری از سرطان

 

نقاط قوت رژیم مدیترانه ای

ادامه دادن این رژیم آسان است. یک رژیم غذایی تنها زمانی جواب می‌دهد که قابل انجام باشد. به این معنا که همه اعضای خانواده شما هم می‌توانند هرجا که بروند (به یک رستوران و یا دورهمی خانوادگی)، طبق این سبک غذا بخورند. این رژیم غذایی شام تنوعی از غذاهاست و هیچ گروه غذایی را حذف نمی‌کند. دکتر کوهن می‌گوید: «این رژیم غذایی یک رژیم وسوسه‌برانگیز است که هر شخصی می‌تواند در کل عمرش به آن پایبند باشد.»

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *