پوست و مو

تمام نکاتی که باید درمورد کرم ضدآفتاب بدانید!

احتمالا شماهم درمورد مزایای بی‌شمار استفاده از ضدآفتاب شنیده اید. درواقع پرتوهای مضر نورخورشید  درتمام فصول گریبان‌گیر ماست، درنتیجه جهت حفاظت بهتر از پوست، ما ملزم به استفاده از آن به طور مداوم هستیم. بنابراین آیا درفرایند محافظت صرفا استفاده از کرم ضدآفتاب کافی است؟ آیا همه باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنند؟ درادامه به پاسخ این پرسش‌ها و سایر نکات خواهیم پرداخت، باما همراه باشید.

فقط کرم ضدآفتاب چاره ساز نیست!

گفته می‌شود که کرم ضد آفتاب به تنهایی حریف آفتاب سوختگی، تاول وسرطان پوست نیست، اما جهت اثرگذاری بیشتر می‌توان راهکارهای زیر را انجام داد؛

 • استفاده از بالم لب
 • استفاده از کلاه لبه دار مناسب وعینک آفتابی
 • پوشیدن پیراهن آزاد آستین بلند
 • سعی کنید در میانه روز (۱۰صبح_۴بعداز ظهر) در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

ضدآفتاب

محافظ UVA و UVBرا انتخاب کنید.

کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که ویژگی حفاظتی در برابر اشعه‌های ماورای بنفش را داشته باشد تا بدین ترتیب سلامت پوست‌تان را بهبود ببخشید.

تفاوت بین UVA و UVB

 • اشعه‌های UVA به وجود آورنده‌ی چین و چروک‌ها و پیری زودرس هستند وبه راحتی از شیشه نیز عبور می‌کنند، همچنین موجب بروز سرطان پوست نیز می‌شوند.
 • اشعه‌های UVB موجب آسیب به پوست و آفتاب سوختگی می‌شوند، اما از شیشه عبور نمی‌کنند.

کدام کرم ضدآفتاب را بخرم؟

هنگام خرید ضدآفتاب به دنبال کلمه‌ی (Broad Spectrum) به معنای «طیف گسترده» باشید. ضدآفتاب‌ طیف گسترده می‌تواند از پوست دربرابر هردو اشعه UVA و UVB محافظت کند.

 • دو دسته ضدآفتاب:

1. مینرال یا فیزیکی:

این نوع از ضدآفتاب حاوی دی اکسید تیتانیوم واکسید روی بوده و اشعه‌های خورشید را منعکس می‌کنند.

2. شیمیایی:

ضدآفتاب‌های شیمیایی حاوی ترکیبات متعددی نظیر اکسی بنزن، آووبنزن و… بوده وبا جذب اشعه‌های مضر نور خورشید از پوست محافظت می‌کنند.

ضدافتاب

ضدآفتاب مناسب پوست چرب

ضدآفتابی که SPF آن مبتنی بر آب است، مناسب پوست چرب و براق می‌باشد. این نوع ضد آفتاب، حالتی خشک رو پوست ایجاد کرده وپوست ملتهب را خنک و آرام می‌سازد.

ضد آفتاب مناسب پوست‌های خشک

ضدآفتاب مناسب افراد دارای پوست خشک، ضدآفتاب دارای مرطوب کننده‌های متعدد همانند سیلیکون ولانولین می‌باشد، تا پوست حساس را شاداب نگه دارد.

 

به میزان کافی ضدآفتاب بزنید.

 • بیشتر مصرف کنندگان، بسیار کمتراز مقدار مورد نیاز از کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنند، نکته قابل توجه این است که اگر مرغوب‌ترین ضدآفتاب هم به میزان کم مصرف شود، اثرگذاری مطلوب خود را نخواهد داشت.
 • اگر به صورت مداوم زیر آفتاب ایستاده اید، ضدآفتاب‌تان را هردوساعت یک بار تمدید کنید، زیرا ممکن است به علت تعریق پس از مدتی پاک شود.
 • همچنین سعی کنید ۱۵-۲۰ دقیقه پیش از خروج ازمنزل، ضدآفتاب بزنید.

منظور از SPFچیست؟

SPF مخفف (Sun Protection Factor)، به معنای «میزان محافظت کرم ضدآفتاب از پوست درمقابل نور خورشید» می‌باشد. بیشتر مردم فکر می‌کنند SPF بالاتر، قدرت بیشتری دربرابر اشعه‌های مضر نور آفتاب دارد، اما گفته می‌شود که؛

 • SPF ۱۵ مانع از برخورد ۹۳ درصد اشعه‌های مضر می‌شود.
 • SPF ۳۰ مانع ازبرخورد ۹۷درصد اشعه‌های UVB می‌شود.
 • SPF ۵۰ مانع ازبرخورد ۹۸ درصد اشعه‌های UVB می‌شود.

 

درواقع درصد این تفاوت‌ها نیاز ما به SPFهای بالاتر را الزامی نمی‌کند، اما به خاطر داشته باشید که هر ۲ساعت یک بار ضدآفتاب‌تان را تمدید کنید تا سلامت پوست‌تان را بهبود ببخشید.

به تاریخ انقضای ضد آفتاب‌تان توجه کنید.

معمولا ضدآفتاب‌ها حداکثر تا دوسال قابلیت مصرف دارند. مواردی همچون نگهداری در جای گرم، مدت زمان قابلیت مصرف آن را کاهش می‌دهد.

زمستان مستثنی نیست!

ضرر نور خورشید در تمام فصول به دنبال شماست وزمستان هم از این قاعده مستثنی نیست. درروزهای ابری هم اشعه‌های مضر به پوست شما می‌رسد. به علت سرمای هوا، گرمای نور خورشید احساس نشده و گمان می‌کنیم که در برابر نور خورشید محافظت شده‌ایم درصورتی که عکس این قضیه واقعیت دارد.

چه کسانی باید کرم ضدآفتاب بزنند؟

فارغ از سن، جنسیت ونژاد ممکن است که مشکلات پوستی برای همگان به وجود آید، بنابراین تمامی افراد برای محافظت از پوست‌شان دربرابر اشعه مضرماورا بنفش خورشید و جلوگیری ازسرطان پوست به کرم ضد آفتاب نیاز دارند.

استفاده از ضد آفتاب در دوران بارداری

ضدآفتاب مینرال (فیزیکی) گزینه‌ی مناسب برای خانم‌های شیرده وباردار می‌باشد، زیرا حاوی زینک اکساید بوده و جذب پوست نمی‌شود.

مزایای استفاده از کرم‌های ضدآفتاب

 • جلوگیری از عارضه ملانوما
 • جلوگیری از بروز سرطان پوست
 • جلوگیری از بروز کک ومک حاصل از نورخورشید
 • جوانسازی وشادابی پوست

 

کلام آخر!

اهمیت ضدآفتاب را به هیچ عنوان دست کم نگیرید! هزینه‌ای که امروز صرف مراقبت از پوست‌تان می‌کنید تضمین کننده‌ی سلامت آن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *